We are a leading Distributor / Channel Partner of slip ring motor resistance box., resistance box for slip ring motor and ground resistance box from Pune, India.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power ohm | 5.1K ohm |
| Resistance Range | 3 to 300 A |
| Mounting Type | Base/Floor |
| Wattage | 3 to 300 A |
| Box Type | Resistance Decade Box |
| Cooling Type | Air cool |
| Cable Entry Side | Bottam |
| Current Rating | 3 to 300 A |
| Brand | Z-Watt |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Floor |
| Body Material | G.I. sheet |
| Brand | Z' Corporation |
| Cooling Type | Air cool |
| Cable Entry Side | Bottom |
| Current Rating | 3 to 300 A |
| Degree Of Protection | IP 11 |
| Condition | New |
| Grid Type | Diffrent as per required |
| Minimum Order Quantity | 1 |
Z' Corporation is a mega manufacturer of resistance box at very very reasonable price. 100% guaranteed. Perfect grids mixing.
the resistance boxes are used for heavy duty requirements of controlling the current in the circuit for various applications.
starting and speed control of ac slip ring motors with resistors is a universal method. The resistor is used to limit the inrush current and control the torque and speed characteristics of an ac slip ring motor.
by changing the resistance in the rotor circuit in various steps (thru a contactor), the starting torque and speed of the motor can be controlled to the desired value.
applications :
• eot cranes & winches
• rubber mills & floor mills
• coal mines & sugar mills
• steel plants & cement plants
• power plants & paper plants
| Delivery Time | 3 to 5 days |
| Dispatch Location | Pune |
| Production Capacity | 50 |
| Packaging Details | Standard Safty Packaging |
| Payment Terms | T/T (Bank Transfer) |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Power ohm | 5.1K ohm |
| Resistance Range | 0.1 ~ 20 Ohms |
| Mounting Type | Floor |
| Wattage | Diffrent as per required |
| Box Type | Resistance Decade Box |
| Plug Material | SS |
| Cooling Type | Air cool |
| Cable Entry Side | Bottom |
| Current Rating | Diffrent as per required |
| Brand | Z-Watt (own) |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Floor |
| Body Material | G.I. sheet |
| Brand | Z-Watt (own) |
| Cooling Type | Air cool |
| Cable Entry Side | Bottom |
| Current Rating | 3 to 300 A |
| Degree Of Protection | IP 11 |
| Condition | New |
| Grid Type | Diffrent as per required |
Z' CORPORATION is a mega manufacturer of resistance box at very very reasonable price. 100% guaranteed. Perfect grids mixing.
The resistance boxes are used for heavy duty requirements of controlling the current in the circuit for various applications.
starting and speed control of ac slip ring motors with resistors is a universal method. The resistor is used to limit the inrush current and control the torque and speed characteristics of an ac slip ring motor.
by changing the resistance in the rotor circuit in various steps (thru a contactor), the starting torque and speed of the motor can be controlled to the desired value.
applications :
• eot cranes & winches
• rubber mills & floor mills
• coal mines & sugar mills
• steel plants & cement plants
• power plants & paper plants
Additional Information:
₹ 50000 / Piece Get Latest Price
| Power ohm | 5.1K ohm |
| Resistance Range | Its different as per slipring motors |
| Mounting Type | Ground |
| Wattage | Its different as per slipring motors |
| Box Type | Resistance Decade Box |
| Cooling Type | Natural Air Cooling |
| Cable Entry Side | Bottom |
| Current Rating | Its different as per slipring motors |
| Brand | Z-Watt |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Mounting Type | Ground |
| Resistance Range | Its different as per slipring motors |
| Box Type | Resistance Decade Box |
| Brand | Z-Watt |
| Country of Origin | Made in India |
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India