Our range of products include wire wound resistor adjustable, radial type wirewound resistors, wire wound resistors, wire wound resistors manufacturer, multi tag wire wound resistor and silicone coated radial wire wound resistor.
₹ 25 / Piece Get Latest Price
| Termination Style | Radial |
| Resistance | 0.1 Ohm |
| Wattage | 0.25W |
| Part Number | 2 |
| Tolerance | 5% |
| Brand | zc |
| Material | SS |
| Brand | KV-OHM |
| Resistance Range | 1 ~ 50K Ohms |
| Tolerance | 5% and 10% |
| Series | SR-V |
| Power | 10 to 2000W |
We offer Adjustable Wire Wound Resistor.
Other Details:
Adjustable tag for varying value
Multiple tags also available on request
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 1K Ohm |
| Termination Style | Radial |
| Wattage | 10W |
| Part Number | S R-500E-150W |
| Dimensions | 200x327 |
| Lead Diameter | 200x327 |
| Power Rating | 500E-150W |
| Tolerance | +-1% ~ +-10% |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 3W ~ 2000W |
| Termination Style | Screw |
| Power Rating | Maximum dissipation: 3W ~ 2000W |
| Part Number | SR3 ~ SR2000 |
| Tolerance | +- 1, +-10%. |
| Lead Pitch | Lead (Pb)-free solder contacts. |
| Maximum Operating Temperature | -55 Degree ~ 350 DegreeC |
| Dimensions | 3W ~ 2000W |
| Features: Wire Wound Resistors SR Type |
| Widest range in the industry. |
| High performance for low cost. |
| High-temperature flame proof silicon coating. |
| Tolerance to ± 5%, ± 10%, ±1% (available on request) |
| Better tolerance available on request. |
| Custom sizes and terminations available. |
| Low Tolerance upto ±0.25% on request can be provided |
| RoHS Compliant directive 2002/95/EC |
| Lead (Pb)-free solder contacts. |
| Technical specification |
| Technical specification |
| Resistance tolerance: ± 1, ±10%. |
| Temperature coefficient: < 200 ppm/°C |
| Maximum dissipation: 3W ~ 2000W |
| Maximum permissible voltage: √P X R |
| Operating temperature range: -55° ~ 350°C |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 10W |
| Resistance | 10K Ohm |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting type | Through Hole |
| Shape | Cylindrical, Rectangle |
| Max. Resistance | From 10E/ 1K Ohms |
| Size | Depainds on Resistance Value |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Dynamic Braking Resistor |
| Z-Watt Products is one of the preeminent Dynamic Braking Resistor (DBR) Manufacturers In Pune, got you covered. Dynamic Braking Resistor (DBR) is designed for producing braking torque in Elevators, Trains, Cranes, and other variable speed drive systems. It absorbs the high amount of energy generated due to stopping electric motors and dissipates it in the form of heat. If this fits your bag and you want to buy it for giving a boost to your industry. |
| Our Offered Dynamic Braking Resistors Are Available: |
| With Aluminium Casing |
| Without Aluminium Casing |
| Attributes Of Dynamic Braking Resistors (DBR): |
| Functionally advance |
| Dissipate consumed energy in the form of heat |
| Help motors work better |
| Ensure good working life of motors |
| Available in robust design for better functioning |
| Reliable and dependable solution |
| Applications: |
| Dynamic Braking Resistor designed to be used for: |
| Burn-In Testing |
| Load Bank |
| Load Testing |
| Dynamic Braking (DBR) for Drives |
| Technical Specifications: |
| Power Rating: 100 W to 2500 W |
| Resistance Value: Customized as required |
| Send Us Your Enquiry Now! |
| If this is what you’ve been looking for, reach us today. Being one of the eminent Transformer Manufacturers In Mumbai and Dynamic Braking Resistors Exporters and Suppliers in Mumbai, India. we can assure you the best and safe logistics without any delays. So, drop your enquiry or dial our number today. |
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 1 Ohm |
| Power Rating | 200 W |
| Tolerance | ±5% |
| Essential Details | |
| Model Number: | Zwatt - wwR |
| Place of Origin: | Pune , India |
| Rated Power: | 5W to 3500 Wattage |
| Tolerance: | +5% ~ - 10% |
| Package Type: | Throught Hole |
| Temperature Coefficient: | -55°C~+375°C |
| Brand: | Zwatt |
| Power (Watts): | 5W to 3500 Wattage |
| Features: | Heat dissipation and,braking |
| Size / Dimension: | routine |
| Lead Style: | Wire winding |
| Circuit Type: | Decade Resistor |
| Mounting Type: | Bracket: L Clamps and Stud for Mounting |
| Product Name: | Zwatt-wwR |
| Package: | Customer Requriement |
| Function: | Instrument / instrument |
| Delivery time: | 4-6 Days |
| Type: | Fixed Resistor |
| Brand Name: | 'Z-Watt'' |
| Technology: | Wirewound |
| Resistance Tolerance: | 5% |
| Operating Temperature: | -55°C~+165°C |
| Packaging: | Safty Box |
| Coating, Housing Type: | Ceramic |
| Height - Seated (Max): | 0.1-20kj |
| Package / Case: | Carton |
| Applications: | Frequency converter, elevator, large power supply |
| Color: | green |
| Quality: | High Level |
| Products Description | |
| Product Name | Wire wound resistor : Z-Watt |
| Material | Ceramic ripple |
| Features | 1. Good heat dissipation / impact resistance |
| 2. High power / long service life | |
| 3. Low noise, suitable for good circuit board insulation | |
| 4. Short time overload resistance | |
| 5. The resistance value does not change for a long time, and the heat resistance is excellent | |
| 6. The shell adopts wave linear curve for heat dissipation |
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 0.5 ~ 10K |
| Termination Style | Radial |
| Part Number | SR-W |
| Tolerance | 5% & 10% |
| Power Rating | 3 ~ 10 |
| Brand | KV-OHM |
| Series | SR-W |
| Power | 3 to 10W |
| Resistance Range | 0.5 ~ 10K Ohms |
| Tolerance | 5% and 10% |
Keeping our synchronization with the development taking place in this industry, we are engrossed in delivering a broad range of Silicone Coated Wire Wound Resistor.
Other Details:
Silicone coated radial wire wound resistor with wire termination
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Resistance | From 10E/ 1K Ohms |
| Part Number | WCR |
| Mounting type | Through Hole |
| Shape | U Shape |
| Max. Resistance | +-1% ~ +-5% |
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Electrical Industry |
| Resistance | 1500W to 500kW |
| Brand | POWER DBR |
| Part Number | PDBR_ |
| Mounting type | Through Hole |
| Wattage | 1500W to 500kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Specification | |
| Usage/Application | Braking Resistor |
| Material | SS Punch Grid |
| Brand | POWER DBR |
| Model Number/Name | Punch Grid Resistor |
| Max. Power Dissipation | |
| Grid Type | SS 304 |
| Packaging Type | Standard Packaging as per customer requirment |
| Rated Power | 1500W to 500kW |
| Operating Temperature | Withstand upto 375 degree celsius |
| Resistance Tolerance | -0.05 |
| Product Description | |
| 1. Power Rating: | 1500W to 500kW |
| 2. Resistance Tolerance: | +/- 10% |
| 3. Di-electric Voltage: | 2500 VAC |
| 4. Insulation Resistance: | > 20M Ohm |
| 5. Short Term Over Load : | 10 x wattage rating for 10 sec. |
| 6. Temperature Rise: | Withstand upto 375 degree celsius |
| 7. Safe Operating Temperature : | 200 Deg. C |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 4.7 Ohm |
| Power Rating | 200 W |
| Tolerance | ±5% |
| Essential Details | |
| Model Number: | Zwatt - wwR |
| Place of Origin: | Pune , India |
| Rated Power: | 5W to 3500 Wattage |
| Tolerance: | +5% ~ - 10% |
| Package Type: | Throught Hole |
| Temperature Coefficient: | -55°C~+375°C |
| Brand: | Zwatt |
| Power (Watts): | 5W to 3500 Wattage |
| Features: | Heat dissipation and,braking |
| Size / Dimension: | routine |
| Lead Style: | Wire winding |
| Circuit Type: | Decade Resistor |
| Mounting Type: | Bracket: L Clamps and Stud for Mounting |
| Product Name: | Zwatt-wwR |
| Package: | Customer Requriement |
| Function: | Instrument / instrument |
| Delivery time: | 4-6 Days |
| Type: | Fixed Resistor |
| Brand Name: | 'Z-Watt'' |
| Technology: | Wirewound |
| Resistance Tolerance: | 5% |
| Operating Temperature: | -55°C~+165°C |
| Packaging: | Safty Box |
| Coating, Housing Type: | Ceramic |
| Height - Seated (Max): | 0.1-20kj |
| Package / Case: | Carton |
| Applications: | Frequency converter, elevator, large power supply |
| Color: | green |
| Quality: | High Level |
| Products Description | |
| Product Name | Wire wound resistor : Z-Watt |
| Material | Ceramic ripple |
| Features | 1. Good heat dissipation / impact resistance |
| 2. High power / long service life | |
| 3. Low noise, suitable for good circuit board insulation | |
| 4. Short time overload resistance | |
| 5. The resistance value does not change for a long time, and the heat resistance is excellent | |
| 6. The shell adopts wave linear curve for heat dissipation |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 1k Ohm |
| Power Rating | 10W |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting type | Through Hole |
| Shape | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
'Z-Watt'' series are high power dynamic braking resistors with an aluminum casing, Wire wound and Punched Grid Type Braking Resistor. These resistors are compact in size and are very economical. They have an excellent load life stability.
| Technical Data: | |
| Voltage | 230V / 415V |
| Brand | Z-Watt |
| Power | 1 Kw to 300 Kw |
| Usage/Application | Loading and Testing |
| Frequency | 50 Hz / 60 Hz |
| Capacity | 1 Amp to 100 Amp |
| Temperature | 40 deg C |
| Dielectric Strength | 2 KV |
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India