Our product range includes a wide range of generator battery charger.
₹ 1100 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24V |
| Operating Temperature Range | 240C |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Z.C |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Details:
| Current | 5 A |
| Brand | Sirius |
| Output Voltage | Float: 26.2V DC - 26.5V DC; Boost: 27.8V DC - 28.4V DC |
| Input Voltage | 170-270V AC |
| Output Current | Float: 0A - 3A; Boost: 3A - 10A |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Specifications: | |
| Input Voltage | 170V - 270V AC |
| Input Voltage Frequency | 40Hz to 65Hz |
| Input Current | 2.6A Typical at 230V AC |
| Input Inrush Current | Limited by NTC Thermistor to 35A |
| Leakage current | <3.5 mA at 230V AC |
| Output Specifications: | |
| Output voltage: | Float Mode: 26.2V to 26.5V DC; Boost Mode: 27.8V to 28.4V DC |
| Charging current in boost mode | 10 amps |
| Charging current in float mode | 0 amps to 3 amps |
| Line Regulation | <1% |
| Load Regulation | <1% |
| Ripple and noise | 250 mv p-p |
| Stand-by Power Consumption | 3W |
| Protections: | |
| Input under voltage | Cutoff level 140V AC; Turn on voltage 160V AC |
| Input over voltage | 320V AC units shuts off if voltage goes above this value and automatic restart when input is less than 275V AC |
| Output over voltage (Battery charger included) | 29V DC |
| Output short circuit and overload | Continuously Protected |
| Battery reverse polarity | Protected |
| Current drawn by charger from battery | Draws zero current from the battery under any circumstances |
| Externally Induced Over voltage | Protected against output over-voltage caused by parallel connection of alternator, etc. |
| Annunciation | Potential free NO/NC contact for charger ON/Fail indication |
Additional Information:
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India