Leading Distributor / Channel Partner of done power 100w 24v smps power supply from Pune.
₹ 550 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 24 V |
| Output Power | 100W |
| Output Type | Single |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Voltage | 24 V |
| Output Power | 100W |
| Output Type | Single |
| Output Current | 4.17 Amp |
| Protection | Output overload protection, Output short circuit protection, Output over-voltage protection |
| Brand | DONE |
| Input Frequency | 50/60Hz |
| Warranty | 3 years warranty |
| Mounting Style | Panel |
| Series | EXC |
| Certifications | CRUUS, CE, CB, UL |
| Model Name/Number | DL-100W-V24-EXC |
| Input voltage range | 90Vac - 264Vac |
| Power factor | >0.5 |
| Working humidity | 20-90% |
| Safety | EMC, Surge protection, High-pot test, Leakage current |
| Z' CORPORATION offering DONE DL-100W-EXC is a series of enclosed switching power supply product with output power of 100W. DL-100W-EXCadopts an input voltage range of 90-264Vac, provides an output voltage line of 12, 15, 24, 36, 48Vdc. DesignedwithIP20protection, it has complete protection functions, including OVP, OLP, and SCP protection functions. The metallic mesh case greatly improves the heat dissipation of the product and increases the reliability of the product for industrial applications. Serve as a reliable power supply solution for customers in the fields of industrial control, industrial automation and lighting. Version B of EXC provides 200%(max.) peak power capability at boot for inductive loads that requires higher power immediately during the start-up. | |
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India