Pioneers in the industry, we offer generator battery charger manufacturer and nhp generator battery charger from India.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Input Inrush Current | 150-300 V AC |
| Maximum Input Current | 150-300 V AC |
| Operating Temperature Range | 0 TO 50 DEG C |
| Output Float Current | 13.4 V DC |
| Output DC Current | 15.5 V DC |
| Country of Origin | Made in India |
| SPECIFICATIONS | |
| Input Voltage | 150-300 V AC |
| Output voltage | |
| Float Mode | 13.4 V DC |
| Boost Mode | 13.9 to 14 V DC |
| Inrush Current | Limited by NTC Thermister |
| Charging current in boost mode | 10 amps |
| Charging current in float mode | 0 to 2.5 amps |
| Operating Temperature | 0 TO 50 DEG C |
| Leakage current | <2 mA at 230 vac |
| Vibration | 10-500 Hz 2G 10 min/1cycle 60 mins,each along XYZ axis |
| Protections | |
| Input under voltage | Cutoff level 140 VAC. Turn on voltage 160 VAC |
| Input over voltage | 325 V AC units shuts off if voltage goes |
| above this value | |
| Output over voltage (Batt charger included) | 15.5 V DC |
| Output short circuit and overload | Continuously protected |
| Battery reverse polarity Protected latching mode | |
| Current drawn by charger from battery | Draws zero current from the battery |
| under any circumstances | |
| Externally Induced Over voltage | Protected against output overvoltage caused by parallel connection of alternator etc |
| Annunciation | Potential free NO /NC contact for charger On/ Fail indication |
| Indication | Mains On, Float, Boost, and Battery Reverse |
| Line Regulation | <1% |
| Load regulation | <1% |
| Ripple and noise | 150 mv p-p |
| Isolation between: Input & Output | 3000V AC |
| Input & Earth | 3000V AC |
| Output & Earth | 1000V AC |
| Dimensions: L*B*H | 186*65*130MM |
| Mounting | Wall mounting type |
| Weight | 1000 gms |
| Production Capacity | 1000 pcs. per month |
| Delivery Time | Ex.Stock |
| Packaging Details | Standard Box Packaging |
₹ 1050 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 12V |
| Input Inrush Current | 170V to 270VAC |
| Operating Temperature Range | 1A Typical at 230V AC |
| Maximum Output Current | Float Mode: 0 to 3 Amps; Boost Mode: 10 Amps |
| Output DC Current | YES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Product Details:
| Brand | NHP |
| Output Voltage | Float Mode: 13.3V to 13.5V DC; Boost Mode: 13.8V to 14V DC |
| Input Voltage | 170V to 270V AC |
| Output Current | Float Mode: 0 to 3 Amps; Boost Mode: 10 Amps |
| Dimensions: LBH | 187*58*131mm |
| Mounting | Wall mounting type |
| Cooling Method | Naturally Air Cooled |
| Input Specifications: | |
| Input Voltage | 170V - 270V AC |
| Input Voltage Frequency | 40Hz to 65Hz |
| Input Current | 1A Typical at 230V AC |
| Input Inrush Current | Limited by NTC Thermistor to 35A |
| Leakage current | <2 mA at 230V AC |
| Output Specifications: | |
| Output voltage: | Float Mode: 13.3V to 13.5V DC; Boost Mode: 13.8V to 14V DC |
| Charging current in boost mode | 10 amps |
| Charging current in float mode | 0 amps to 3 amps |
| Line Regulation | <1% |
| Load Regulation | <1% |
| Ripple and noise | 150 mv p-p |
| Stand-by Power Consumption | 3W |
| Protections: | |
| Input under voltage | Cutoff level 140V AC; Turn on voltage 160V AC |
| Input over voltage | 320V AC units shuts off if voltage goes above this value and automatic restart when input is less than 275V AC |
| Output over voltage (Battery charger included) | 15V DC |
| Output short circuit and overload | Continuously Protected |
| Battery reverse polarity | Protected |
| Current drawn by charger from battery | Draws zero current from the battery under any circumstances |
| Externally Induced Over voltage | Protected against output over-voltage caused by parallel connection of alternator, etc. |
| Annunciation | Potential free NO/NC contact for charger ON/Fail indication |
Additional Information:
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India