Offering you a complete choice of products which include z corporation load bank and z corporation resistor bank.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Resistance | 220 Ohm |
| Power Rating | 1000 W |
| Resistance Value | 1k Ohms |
| Usage/Application | Industrial |
| Temperature | OPERATING TEMP RANGE: Ambient Temp to 140 deg celsius |
| IP Grade | 21 |
| Shape | Box |
| Max. Power Dissipation | Wattage 5kW To 500kW Resistance Range 0.5 OHM To 200 OHM |
| Size | As per Resistance Value |
| Material | MS FRAME ENCLOSURE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
|
'Z-Watt ' Punched grid resistors consist of grids punched from corrosion resisting SS 304 grade Steel or a high-grade FrCrAl Alloy. |
|
The plates may be switched in series and parallel. As a result, every conceivable resistance value can be realised quickly and easily. |
|
Steel-grid resistors consist of steel elements or plates punched in a meandering pattern. |
|
For mechanical stability the longitudinal sides of the grids are reinforced to allow the plates to be assembled into blocks with insulated threaded bolts. |
|
Thanks to the large surface area, this structure results in particularly good heat emission and is therefore suitable for high continuous outputs. In addition, the large mass of the resistor packages permits very high impulse loads. |
|
Technical specifications |
|
|
Resistor Element |
SS304 Punched Grid Plates |
|
Insulators |
Ceramic Insulators provided between SS304 plates |
|
Operating Voltage |
600VAC (850VDC) / 690VAC (1100VDC) |
|
Cooling |
Natural Air Cooling / Forced Cooling |
|
Peak Power |
150% / 200% for 1 min |
|
Insulation Voltage |
2500 VAC / 1 min |
|
Terminals |
Copper/Aluminium Busbar Links or Stud Terminals |
|
Ambient Temperature |
45-50 °C |
|
Maximum Temperature |
Maximum 375 °C over ambient |
|
Insulation Resistance |
> 20 MΩ at 1000VDC |
|
Dielectric Strength |
No breakdown at 2.5 kVAC RMS |
|
Earthing Bolt |
M8 / M10 Size Bolt |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Type | Resistive |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Technical specifications | |
| Brand | ZWatt |
| Resistor Element | SS304 Punched Grid Plates |
| Insulators | Ceramic Insulators provided between SS304 plates |
| Operating Voltage | 600VAC (850VDC) / 690VAC (1100VDC) |
| Cooling | Natural Air Cooling / Forced Cooling |
| Peak Power | 150% / 200% for 1 min |
| Insulation Voltage | 2500 VAC / 1 min |
| Terminals | Copper/Aluminium Busbar Links or Stud Terminals |
| Ambient Temperature | 45-50 °C |
| Maximum Temperature | Maximum 375 °C over ambient |
| Insulation Resistance | > 20 MΩ at 1000VDC |
| Dielectric Strength | No breakdown at 2.5 kVAC RMS |
| Earthing Bolt | M8 / M10 Size Bolt |
| Wattage | 5kW To 500kW |
| Resistance Range | 0.5 OHM To 200 OHM |
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India