₹ 900 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 1 kW |
| Resistance Value | 10 Ohms |
| Essential Details | |
| Product Name: | Aluminum Housed Resistor |
| Model Number: | Zwatt-DBR |
| Rated Power: | 80 W To 5000 Wattage |
| Tolerance: | 5% |
| Package Type: | Throught Hole |
| Operating Temperature: | 0℃ to +155℃ |
| Brand: | Zwatt Resistor |
| Power (Watts): | 80 W To 5000 Wattage |
| Features: | High quality and fast heat dissipation |
| Size / Dimension: | General size |
| Lead Style: | wire wound |
| Mounting Type: | Scroo Feeting |
| Insulation Resistance | >20MΩ |
| Short Term Overload | 10 x Wattage rating for 5 seconds |
| Delivery time: | 4 - 6 Days |
| Place of Origin: | Pune, India |
| Products Description | |
| Product Name | Aluminum housing braking resistance - DBR |
| Coating, Housing Type | Aluminum housing |
| Application: | |
| FEATURES Type : | SLR Low cost & Light Weight |
| Non-Inductive Type Available | |
| Good Heat Conduction | |
| Excellent Space Factor For Installation | |
| Modules with Thermal Switch available | |
| These elements have a high overload capacity and cool rapidly | |
| Compact construction & Low Noise Level | |
| Higher continuous dissipation by mounting directly onto heat sink or cooling surface | |
| APPLICATIONS : | Charging Resistor |
| Dynamic Braking Resistor | |
| Snubber Resistors | |
| Drives ,Elevators, cranes, Hoists, CNC Machines | |
| Electric Cars and Power Source of Industrial Instruments | |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Brand | ZWATT |
| Current | 5 amp |
| Tolerance | +-5% |
| Power Rating | 50 W |
| Material | Nichrome |
| Voltage | 12 V |
| Resistance Value | 50 ohms |
| Resistance Tolerance | 5 % |
| Phase | Single Phase |
| Construction Type | Wire Wound |
Minimum order quantity: 1 Piece
| Essential Details | |
| Brand Name: | Z-WATT |
| Customized: | Yes |
| Measurable resistance range: | 1r-1kr |
| Type: | Eletronic Component |
| Color: | Light white |
| Service: | Customized OEM ODM |
| Place of Origin: | Pune, India |
| Model Number: | Zwatt |
| Product Name: | Braking resistance box |
| Brand: | Z-WATT |
| Quality: | High Level |
| Delivery time: | 4-6 Days |
| Products Description | |
| Product Name | Brake resistance box |
| Coating, Housing Type | White paint coating |
| Features | technical parameter |
| Power range: 1kw-100kw. | |
| Withstand voltage:ac2.5kv-5kv/1min50hz. | |
| IP grade: IP20. | |
| Vibration: 0.5g. | |
| Foshanshunlianfa Electric Group Co., Ltd | |
| Rated temperature rise: 375 ℃. | |
| Temperature drift: 80 ~ 400ppm/ ℃. | |
| Advantages: high voltage. | |
| Application scenario | Widely used in frequency converter / Elevator / lifting / ship / electric power / welding / military industry / Aviation Wind |
| power / solar power / automation equipment / railway system and other industries | |
| Commonly used | This product can only be customized according to customer needs It is widely used in elevator, frequency converter, hoisting and |
| large machinery braking RXLG braking resistor and RX20 wire wound resistor can be built in | |
₹ 88000 / Tonne Get Latest Price
| Max Load Capacity | Up to 10 ton |
| Load Type | Static Load |
| Service Location | On Site |
Swapnil Kulkarni (Owner)
Z Corporation Of India
Ground, SR.No. 131/1/2/3, Barangani Mala Mitra Mondal, Nr. Coin Loundry, Dhayri, Pune - 411041, Maharashtra, India